11.03.2025
Uusia ravintola-avauksia ja lisää Turku-fiilistelyä Turun kauppahalliin
Turun kauppahallin ravintolatarjonta monipuolistuu entisestään, kun halliin avautuu uusi ravintola Vive ja entuudestaan tuttu Salu Bowl uudistuu maaliskuun aikana. Jatkossa hallista löytyy myös turkulaisuuden kulmakivi, eli Turkuseuran putiikki.
Turun kauppahalli kokoaa saman katon alle 34 yritystä. Osa yrityksistä on toiminut hallissa vuosia ja jopa vuosikymmeniä, mutta joukkoon liittyy nyt uusia toimijoita. Kauppahallin tarjoamasta löytyy matkamuistomyymälä, kahviloita ja ravintoloita.
Maaliskuussa avautuva Vive-ravintola tuo halliin modernia skandinaavista ruokaa ja After Work -konseptin, joka kutsuu viihtymään hyvän ruoan äärellä myös lounasajan jälkeen.
– Haluamme tarjota asiakkaille hyvän ravintolaelämyksen. Uskomme, että se syntyy rennosta ja hyvästä tunnelmasta, laadukkaista ja paikallisista raaka-aineista. Sekä luovasta ja intohimoisesta kokkaamisesta. Kauppahalli sopii meille sijaintinsa puolesta täydellisesti, koska siellä vallitsee uniikki tunnelma ja meille tärkeitä tuoreita ja paikallisia raaka-aineita on saatavilla ihan muutaman askeleen päästä, kertoo Rootsista ja Naantalin Tammiston Kuulastakin tuttu ravintoloitsija Julia Frantti.
Huhtikuussa myös Salu Bowl avautuu uudistettuna. Taustavoimissa on tapahtunut muutoksia, ja ravintolaa lähtee kehittämään palkitun 450-pizzerian takana oleva Angelo Tursi.
– Bowl-valikoiman lisäksi myyntiin tulee herkullisia, tuoreita sushiannoksia, jonka kaltaisia Turussa ei ole ennen nähty. Hyödynnämme niihin osaamistamme ja hallin parhaita raaka-aineita, kertoo Tursi.
Kesäkuussa halliin avautuu myös Turku-tuotteita tarjoileva Turkuseuran putiikki uudella nimellä.
– Tuomme positiivista energiaa ja Turku-övereitä Kauppahalliin. Tuotteidemme lisäksi haluamme tarjota kiinnostavia tapahtumia yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa, sanoo Turkuseuran toiminnanjohtaja Kati Leskinen.
Kauppahallissa valmistaudutaan myös tulevaan peruskorjaukseen ja paalutukseen. Väistötilasuunnittelua edistetään kiireellisenä ja peruskorjaukseen liittyvä suunnitteluprosessi on käynnistetty osana perustusten vahvistusten suunnittelua. Toimitilapäällikkö Pauliina Karjalainen kertoo, että toiminta jatkuu täysin normaalisti ja eläväisenä aina remonttiin asti tutussa osoitteessa Eerikinkatu 16.