07.09.2026

Kansallinen piispispäivä 18.9.

Piispanmunkki eli piispis, turkulainen tunnettu hillomunkki, saa tänä vuonna oman juhlapäivän. Jatkossa kansallista piispispäivää vietetään aina syyskuussa Turun päivän aatonaattona – tänä vuonna perjantaina 18.9.

Piispispäivä näkyy ravintoloissa, kahviloissa, ruokakaupoissa ja muissa yrityksissä ympäri Turkua. Koko viikonlopun ajan tarjolla on erilaisia versioita piispanmunkeista, herkullisia pikkuleipiä, leivoksia, piispiksestä inspiraationsa saaneita drinkkejä ja muuta herkullista piispanmunkkiin liittyvää ohjelmaa.

Suut makeaksi

Gaggui kaffelan vuoden 2026 piispisgaggui eli piispisboston sisältää mehevää kardemummalla maustettua pullataikinaa, täytettynä silkkisellä vaniljakreemillä sekä vadelmalla ja kuorrutettu itse tehdyllä pomadalla. Myynnissä koko viikonlopun 18.–20.9. Hinta 5 € / kpl.

Bageri Å tarjoilee tuttuun tapaan hapanjuureen leivottua piispistä, jonka vadelmahillo on keitetty kotimaisista vadelmista. Piispanmunkit valmistetaan käsityönä ilman koneellista tuotantoa. Piispikset myynnissä Kauppatorilla koko viikonlopun 18.–20.9., Kakolassa 18.–19.9. Hinta 5,20 € / kpl.

Ravintola Blankon piispiscocktail on ihana jälkiruokadrinkki, jossa maistuu vadelma ja kerma. Saatavilla myös alkoholiton versio. Juoma on myynnissä koko viikonlopun 18.–20.9. Hinta 14 € / kpl.

Ravintola Tintån piispispikkuleivässä maistuvat vadelmainen tuorejuustotäyte ja piispiskuorrute. Pikkuleipä on myynnissä koko viikonlopun 18.–20.9. Hinta 4 € / kpl.

Brunndeli valmistaa piispispäivän kunniaksi piispissandoja. Tämä sando yhdistää kaiken sen mitä laskiaispullassa rakastetaan, mutta hieman eri muodossa. Täytteenä vaniljakermavaahtoa, raikasta vadelmaa ja itsekeitettyä vadelmahilloa. Täydellinen yhdistelmä tuttua ja uutta! Tuote on laktoositon. Piispissandot ovat myynnissä tiistaista sunnuntaihin 15.–20.9. Hinta 6,5 € / kpl.

Tiirikkalan piispiscookiessa pehmeän täyteläinen vadelmasydän kohtaa herkullisen keksitaikinan ja kruununa makea pomadakoristelu. Täydellinen yhdistelmä tuttua ja uutta! Tuote on laktoositon. Ne ovat myynnissä tiistaista sunnuntaihin 15.–20.9. Hinta 3,5 € / kpl.

MBakeryn suosittu piispis-leivos on myynnissä taas tänä vuonna. Leivos voitti Vuoden Piispisteko -kilpailun parisen vuotta sitten. Leivoksia myydään kaikissa MBakeryn toimipisteissä koko viikonlopun 18.–20.9. Hinta 5,90 € / kpl. Lisäksi myynnissä on tavallisia piispanmunkkeja (3,20 € / kpl), minipiispiksiä (7,90 € / 4 kpl paketti) ja kermapiispiksiä (4,50 € / kpl).

Unica-ravintolat tarjoavat piispispäivänä 18.9. piispanmunkit tarjoushinnalla 2 € / kpl (norm. 3,20 €). Munkkeja saatavilla seuraavissa ravintoloissa: Kisälli & Kaivomestari (Joukahaisenkatu 7), Linus (Joukahaisenkatu 3), Galilei (Vesilinnankatu 3), Monttu (Rehtorinpellonkatu 3) ja Pharma Cityn ravintolat (Itäinen pitkäkatu 4).

Kakolanruusun lounge barissa on tarjolla piispis-cocktail. Juoma on myynnissä 18.–19.9. Hinta 15 € / kpl.

Mallasseppien valikoimasta löytyy piispanmunkista inspiraationsa saanut piispis sour. Juomaa on myynnissä panimomyymälässä Naantalissa, joka on avoinna perjantaina 18.9. ja lauantaina 19.9. Tölkin hinta 4,90 € / kpl.

Rostenin tehtaanmyymälässä (Voimakatu 3) myynnissä Kimito Brewingin valmistamaa piispislimua ja piispanmunkkeja. Limun hinta 3,59 € / kpl, piispanmunkki 1,69 € / kpl ja molemmat 4,49 € / setti. Kaverille kans -kimppatarjous 2 x limu ja 2 x piispanmunkki 8,49 € / setti.

Night Club Marilyn ja Casino Night Club Vegas tarjoilevat piispispäivänä 18.9. ja Turun päivän aattona 19.9. kolmea erilaista piispisdrinkkiä. Minipiispis (3,5 €), Oispa piispist (6,9 €) ja Hold my piispis (8,4 €) ovat kaikki erilaisia piispanmunkista inspiraationsa saaneita vadelmaisia juomia. Valikoimassa myös alkoholittomat versiot. 18.9. Marilynissä nähdään myös syksyn Image Team Modelsin syksyn ja talven trendejä esittelevä muotinäytös, ja piipispäivää juhlistetaan catwalkilla näytöksen aikana.

K-Citymarket Länsikeskuksen Coffee Cornerissa myydään överimunkkeja 18.–19.9. Kahvila on avoinna pe klo 8–18 ja la klo 8–17. Restaurant3-ravintolan lounaalla on tarjolla piispis-jälkiruoka perjantaina 18.9. Lounas klo 10.30–15.00. Ala Carte klo 15–19.

Hauskaa tekemistä

Taiteen talon Tapahtumakeittiöllä perjantaina 18.9. piispisafterit. Tuunaa oma piispis ja nauti lasi skumppaa, hinta 25 € / hlö. Sunnuntaina 20.9. piispistyöpaja, jossa voi tuunata oman piispiksen visuaalisilla ja hauskoilla tavoilla, sopii koko perheelle. Ryhmät klo 12 ja 16. Hinta 15 € / hlö, sisältää kahvin / teen ja mehun.

Muuta ohjelmaa

Tee oodi piispikselle – Turkuseura kerää piispis-runoutta. Piispanmunkki eli piispis saa tänä vuonna oman juhlapäivän. Turkuseura kerää juhlapäivän kunniaksi turkulaisilta piispis-runoutta. Kirjoita oma piispis-fiilistelysi ja tule kuulemaan se kauppahalliin perjantaina 18. syyskuuta.

”Odotamme kaupunkilaisilta oodeja mahtavalle piispiksellemme. Nyt kaikilla on mahdollisuus tunnustaa rakkautensa turkulaisuuden ikonille, sanoo Turkuseuran toiminnanjohtaja Kati Leskinen.”

Oman piispis-runonsa voi lähettää 11.9. mennessä osoitteeseen [email protected]

Piispis-oodien ja -runojen antia kuullaan lausuttuna Turun kauppahallin Turku-puodissa perjantaina 18. syyskuuta klo 12–13.