22.12.2025
Joulutunnelmaa karusellin pyörteistä haki yli 25 000 ihmistä
Turun keskustan jouluinen hevoskaruselli keräsi runsaasti kävijöitä Yliopistonkadulle joulukuussa. Karusellia on toivottu keskustaan jo useana vuonna ja sen suosio lunasti kaikki odotukset joulukuun harmaasta säästä huolimatta. Karusellissa vieraili 1.–21.12. välisenä aikana reilut 25 000 kävijää.
Kauniisti valaistu ja koristeellinen karuselli toi keskustaan aitoa joulumieltä ja tarjosi monille hetken pysähtymisen arjen keskellä. Karuselli keräsi ympärilleen paljon katsojia, ja sen pyörteissä viihtyivät niin lapset kuin aikuiset.
– Runsas kävijämäärä ja positiivinen palaute kertovat, että karusellille oli selkeästi tilausta. Jouluinen elämys lisäsi varmasti keskustan viihtyvyyttä ja houkutteli kaupunkilaisia viettämään aikaa keskustassa. Tästä on hyvää jatkaa eteenpäin, kertoo Turku Centerin toiminnanjohtaja Kirsi Eronen.
Karusellin keskustaan mahdollistivat Turku Center, Hansakortteli, Aimo Park Louhi sekä X-Sec Group Oy.